Cimitirul Vesel de la Săpânţa

Cimitirul Vesel de la Săpânţa este un cimitir din judeţul Maramureş. În acest cimitir meşterul popular Stan Ioan Pătraş a început să aşeze pe cruci înscrisuri sub forma unor scurte poeme. Acestea constau în epitafuri naive, cu greşeli gramaticale inserate intenţionat şi apropiate de graiul arhaic.

Meşterul popular Stan Ioan Pătraş în 1967
Autor: VASILE MOLDOVAN
Redactor: Elena Balan

Culoarea folosită de meşterul popular în mod preponderent este albastrul de Săpânţa. Aceasta este o culoare puternică şi vie, obţinută din pigmenţi naturali. Alte culori folosite au fost roşul, galbenul, verdele, negrul, fiecare cu simbolistica sa: viaţă, fertilitate, pasiune, moarte.

Mormântul lui Stan Ioan Pătraş
Autor: EUGEN ENACHESCU
Redactor: Elena Balan

Stan Ioan Pătraş a murit în anul 1977, fiind înmormântat în Cimitirul Vesel de la Săpânţa. Cel care i-a continuat efortul creativ este ucenicul său, Dumitru Pop. Acesta a ales să locuiască în casa meşterului şi să o întreţină ca atelier şi ca muzeu.

Cimitirul Vesel din Săpânţa
Autor: PAUL BUCIUTA