Montserrat Caballe – 2000

Renumita soprană Montserrat Caballé (Maria de Montserrat Viviana Concepcion Caballé i Folch) s-a născut la 12 aprilie 1933, la Barcelona, în Spania. A început să studieze canto la vârsta de opt ani, când a fost înscrisă la Conservatorio Superior di Liceo din Barcelona, unde a studiat cu profesori renumiţi precum Eugenia Kenny, Conchita Badea, Napoleone Annovazzi. A absolvit în 1954, cu “Liceo’s Gold Medal”, potrivit site-ului www.allmusic.com.

Debutul artistic a avut loc, la Madrid, cu oratoriul ”El pesebre” al marelui Pablo Casals, apoi a cântat pe mai multe scene din Italia. Au urmat studii de perfecţionare la Milano, iar, în 1965, a debutat în rolul Mimi din ”Boema” de Puccini, pe scena Teatrului de Operă din Basel, Elveţia. Succesul a fost uriaş, urmând roluri în ”Flautul fermecat”, ”Tosca”, ”Aida”, ”Salome”. Artista a devenit renumită pentru tehnica ei impecabilă “bel canto”.

În perioada 1959-1962 a cântat ca solistă la Opera din Bremen, Germania. În 1962 a efectuat un turneu în Mexic, unde a cântat în rolul Manon din opera cu acelaşi nume, de Massenet. În 1965, fără probe sau repetiţii, a înlocuit-o pe soprana Marilyn Horne, indisponibilă din motive medicale, într-un concert la Carnegie Hall din New York, interpretând rolul titular din opera “Lucrezia Borgia” de Gaetano Donizetti.

A devenit una dintre personalităţile de vârf din muzica de operă, mai ales în rolurile din operele scrise de Bellini şi Donizetti, unele fiind puse în scenă special pentru stilul ei “bel canto”. Performanţele artistei în rolul “Elizabeth I” sau în rolul “Mary Queen of Scots” sunt legendare. Debutul la Metropolitan Opera din New York a fost, în 1965, cu rolul “Marguerite” din opera ”Faust” de Gounod.

A urmat o carieră strălucită, întinsă pe parcursul a peste patru decenii, în cele mai importante roluri ale repertoriului de operă, incluzând rolul Contesei din ”Nunta lui Figaro” de Mozart sau al Mareşalei din ”Cavalerul Rozelor” de Richard Strauss la Festivalul muzical din Glyndebourne (1965).

În 1971 a cântat cu José Carreras pe scena din Londra, unde acesta debuta, iar, apoi, l-a susţinut să urce în cariera de tenor. Un an mai târziu, în 1972, Montserrat Caballé a debutat la Covent Garden din Londra, în rolul Violettei din opera “Traviata”, de Verdi, iar începând din 1974, a cântat pe scenele principalelor teatre de operă – Grand Opéra (Paris), Teatro Colón (Buenos Aires), Teatro Liceo (Barcelona), Teatro San Carlos (Lisabona), Teatro alla Scala (Milano), Staatsoper (Viena) -, devenind foarte cunoscută şi apreciată pe plan internaţional.

Soprana a participat, în 1974, la Festivalul muzical din Orange în rolul titular din opera ”Norma” de Bellini, iar în 1979 a interpretat la Metropolitan Opera (New York) rolul principal din opera ”Adriana Lecouvreur” de Cilea. Au urmat apariţii la Festivalul din Perugia, în rolul Hipermestrei din opera ”Danaidele” de Antonio Salieri (1983), la Arenele din Verona, interpretând rolul Magdalenei din opera ”Andrea Chénier” de Giordano (1986), la Barcelona în ”La Fiamma” de Respighi (1990).

Activitatea artistei s-a concentrat asupra rolurilor dramatice importante ale lui Verdi, dar le-a îmbrăţişat şi pe cele ale lui Strauss, Mozzart sau Rossini: Marschallin (Rosenkavalier), Contesa (Căsătoria lui Figaro) şi Regina Isabella (în premieră la Cristobál Colón de la Leonardo Balada din Barcelona în 1989). Cu peste 80 de roluri interpretate, o discografie bogată şi concerte susţinute în întreaga lume, Montserrat Caballé şi-a construit o carieră extraordinară, devenind cea mai cunoscută soprană din istoria operei.

Montserrat Caballé a devenit renumită şi pentru colaborarea cu Freddie Mercury (Queen), care a scris pentru ea “Exercises in Free Love” şi pe al cărui albumul de succes “Barcelona” a apărut.

A fondat, în 1997, un important concurs vocal anual în Principatul Andorra, “Concurs Internacional de Cant Montserrat Caballé”. Dincolo de operă, Caballé a servit ca Ambasador al Bunăvoinţei UNESCO. De asemenea, a creat o fundaţie pentru copiii defavorizaţi din Barcelona şi a făcut donaţii organizaţiilor de caritate şi fundaţiilor pe care le susţine.

În 2012, în timpul unui turneu în Rusia, artista a suferit un accident vascular cerebral, dar evoluţia a fost favorabilă. În acelaşi an, a sărbătorit 50 de ani de activitate pe scena Operei din Barcelona.

Soprana spaniolă a vizitat România în anul 2009, susţinând un concert extraordinar în Piaţa Constituţiei din Bucureşti, alături de celebrul solist italian Al Bano Carissi. A murit la 6 octombrie 2018, la vârsta de 85 de ani.

Autor: ANDREI POPA
Redactor: ELENA BALAN