Uzina Ford – 2010

Uzina a fost înfiinţată în anul 1976 ca societatea mixtă româno–franceză Oltcit (guvernul României – Citroen). În 1991, prin preluarea acţiunilor Citroen (care decide să se retragă din asociere) de către statul român, Oltcit devine Automobile Craiova. În 1994, Automobile Craiova împreună cu grupul sud-coreean Daewoo formează compania mixtă Daewoo Automobile România, pentru ca, în anul 2006, guvernul român să răscumpere acţiunile părţii coreene, redevenind acţionar majoritar.

În 21 martie 2008, grupul Ford Motor Company a semnat contractul de achiziţie a pachetului majoritar de acţiuni pentru preluarea uzinei de la Craiova şi a demarat o investitie iniţială de peste 675 de milioane de euro prin care această unitate de producţie urma să se transforme într-o fabrică de înaltă ţinută tehnologică la nivel european. Zece ani mai târziu, investiţia Ford de la Craiova a depăşit 1,2 miliarde de euro, fabrica din Bănie devenind una dintre cele mai avansate unităţi de producţie din punct de vedere tehnologic la nivel mondial.

7 septembrie 2010

Autor: NICOLAE BADEA (C)