Take, Ianke şi Cadîr – 2003

Teatrul National din Bucuresti a deschis stagiunea din 2003 cu spectacolul ‘Take, Ianke și Cadîr’ de Victor Ion Popa, în regia lui Grigore Gonța; Radu Beligan (stg.) și Gheorghe Dinică (dr.).

Piesa “Take, Ianke şi Cadîr” a fost scrisă de Victor Ion Popa în 1938 şi a avut premiera la Teatrul “Maria Ventura”.

La premiera piesei distribuţia i-a avut în rolurile principale pe Alexandru Giugaru (Tache),  Gheorghe Timică (Ianke) şi Ion Sârbul (Cadîr), iar în celelalte roluri au fost Jules Cazaban (Ilie), Mihai Popescu (Ionel), Maria Mohor (Ana) şi Silvia Dumitrescu Timică (Safta).

În octombrie 2001, a avut loc tot la Naţionalul Bucureştean premiera acestei piese în regia lui Grigore Gonţa, cu o distribuţie prestigioasă: Radu Beligan (Ianke), Marin Moraru (Tache), Gheorghe Dinică (Cadîr), Valentin Uritescu (Ilie), Silvia Nostase (Safta), Monica Davidescu (Ana), Mihai Călin (Ionel), precizează tnb.ro. Spectacolul a fost jucat în această distribuţie până în noiembrie 2007.

17 septembrie 2003

Autor: ALEX TUDOR