Crucea de pe Muntele Mic – 2003

Crucea de pe Muntele Mic a fost construită în 1936, ca monument al eroilor bănăţeni în lupta pentru reîntregire. Aceasta a fost confecţionată din opt tulpini de brad, alese din pădurea de protecţie din apropiere, care au fost transportate la locul de montaj cu ajutorul a 10 perechi de cai. Grupate câte două, aceste tulpini au format corpul principal al crucii, înaltă de 25 m, fixată pe o platformă metalică, încastrată în stâncă, la cota de 1.670 m. Pe cruce au fost montate patru proiectoare puternice şi o sirenă, alimentate cu energie de la o microhidrocentrală electrică. În anul 2004, o nouă cruce realizată din metal şi iluminată feeric a luat locul vechii construcţii. În 2015, în şedinţa extraordinară a legislativului local, aleşii municipali au aprobat cu unanimitate de voturi Hotărârea prin care Crucea de pe Muntele Mic, respectiv Monumentul Eroilor Bănăţeni, să fie preluată de Consiliul Local Caransebeş, de la Consiliul Judeţean Caraş-Severin. În prima şedinţă din 2017 a Consiliului Judeţean Caraş-Severin, forul administrativ a votat abrogarea hotărârii din 2015 care viza administrarea crucii de pe Muntele Mic de către Consiliul Local Caransebeş.

15 octombrie 2003

Autor: CONSTANTIN DUMA