Translarea Bisericii Schitul Maicilor – 1982

Biserica Schitul Maicilor, cu hramul Buna Vestire, construită în stil brâncovenesc, este un lăcaș de cult care a făcut parte dintr-un ansamblu mănăstiresc construit în secolul al XVIII-lea, la poalele Dealului Spirii. Data exactă a construcției nu este cunoscută, dar se poate afirma că este înainte de 1 octombrie 1726 (data pisaniei). Schitul este ctitoria doamnei Tatiana Hagi Dina, care a vrut astfel să-i mulțumească lui Dumnezeu pentru ca s-a eliberat de sub robia otomanilor.

Locul aproximativ pe care se afla amplasamentul iniţial era colţul de sud-est al Palatului Parlamentului. Schitul Maicilor a fost mutat în spatele blocurilor de pe Bulevardul Unirii, pentru a fi scăpat de la demolare. A fost însă mutată doar biserica, fără chilii, care au fost distruse.

7 iulie 1982

Autor: ARMAND ROSENTHAL