Dumitru Dorin Prunariu – 1981

Dumitru Dorin Prunariu este primul cosmonaut român. La 14 mai 1981 a devenit primul și singurul român care a zburat vreodată în spațiul cosmic. A participat la misiunea Soiuz 40 din cadrul programului spațial „Intercosmos” și a petrecut în spațiu 7 zile, 20 de ore și 42 de minute. Este de profesie inginer aeronautic. A fost pe rând ofițer inginer în cadrul Comandamentului Aviației Militare, șef al Aviației civile române, președinte al Agenției Spațiale Române, ambasador al României în Federația Rusă, președinte al Comitetului ONU pentru Explorarea Paşnică a Spaţiului Extra-atmosferic (UN COPUOS), preşedinte al Asociaţiei Exploratorilor Spaţiului Cosmic (ASE), vice-preşedinte al Comitetului de Relaţii Internaţionale al Agenţiei Spatiale Europene (ESA).

Aterizarea capsulei Soiuz 40

Redactor: MIHAELA TUFEGA

Capsula navei Soiuz 40, cu semnăturile celor doi cosmonauţi. Capsula poate fi văzută la Muzeul Militar Naţional „Regele Ferdinand I” din Bucureşti